Desenli Üst Grubu

DESENLİ ÜSTLER

Desenli üstler hemşire formaları kategorisinde en çok tercih edilen forma grupları yer alır. Personellere ayrı bir imaj katan desenli üst grubu formalar rahatlık ve şıklık bakımından tercih edilme sıralamasında ilk sıralarda yer alan formalar arasında yer alırlar. Formaların bu yapısı psikolojik açıdan hem hastalar üzerinde hem de personel üzerinde pozitif bir etki bırakmaktadır. Akla gelebilecek bir çok hayvan figürleri olabilen ya da bunlardan başka ambulans, diş desenleri gibi sağlık figürleri formalara başka bir hava katmaktadır. Renklere göre de çeşitlilik oluşturması personellerin farklı siparişlerine cevap verebilecek niteliktedir.

DESENLİ HEMŞİRE FORMASI ÇEŞİTLERİ

Baykuş desenli hemşire formaları çeşitli renklerde formaların üzerinde baykuş resimleri içermektedir. Kurukafa desenli üst grubu yine formaların üzerinde kurukafa figürleri bulunmaktadır. Yazı haritası üst grubu formalar farklı renklerde farklı desenler oluşturarak giyim kuşağına farklı alternatif sunmaktadır. Petrol desenli üst grubu diğer bir forma türü olup, terikoton, comfort ve likralı gibi birçok kumaş türüne bağlı farklı desenli üst grup formalar vardır. Bu kumaş cinslerine bağlı olarak onlarca desen de desenli üst grubu formayla karşılaşmaktayız.

PEKİ NEDEN DESENLİ?

Daha önce ki yazılarımızda 112 kıyafetleri, hemşire formaları çeşitlerine bağlı yazılarımızda ve diğer yazılarımızda fark edilen bir durum hepsinin birbirine benzer olması ve giyilen formalarda rahatlık ve kullanışlılık ön plana çıkmasıydı. Benzer şekilde formaların yapıldığı kumaşlar gelişigüzel olamaz. Yaz ayları için seçilen kumaş türleri farklı; farklı mevsimler için farklı kumaşlar seçilmesi gereklidir. Ayrıca renkler insan psikolojisi için önemli bir izlenim duygusunu içinde barındıran özelliklere sahiptir. Beyaz rengin algılanması ile sarı rengin algılanması arasında değişik duygular yer almaktadır. Bu psikolojiyi de göz önünde bulundurursak bazı formalar beyaz bazıları yeşil bazıları sarı bazıları desenli olabilmektedir. Birinci unsur alternatiftir diyebiliriz. Her zaman tekdüze bir görünüm belli bir zaman sonra sıkıcı bir ruh halini beraberinde getirecektir. O nedenle alternatiflerin çok olması ve personelin kendisini rahat ve huzurlu hissetmesi farklı renkleri ortaya çıkarmış ayrıca renklerden başka desen gruplarının oluşumuna neden olmuştur.