Paramedik Kıyafetleri

PARAMEDİK KIYAFETLERİ

Paramedik ve paramedik kıyafetleri nedir?

Paramedik kıyafetleri ambulans ve acil tıp teknikerlerinin iş esnasında kullandıkları kıyafetlerdir.

Acil müdahalede paramedik görev alır diyebiliriz. Acil tıp teknisyeni ile farkları acil tıp teknisyenleri sağlık meslek lisesi mezunu olup paramedik ise önlisans mezunlarıdır. Acil tıp teknisyeni ile paramedik arasında unvan farkı vardır. Görevleri benzerdir.

Paramedik çalışma sistemi

Ambulans da doktor yoksa ilk yetkili paramedik olur. Acil tıp teknisyeninde başındaki amir konumundadır. İlaç ve müdahale de ilk sorumlu onlardır. 24 saate kadar çalışabilirler. Dolayısıyla ardından 72 saatlik bir dinlenme uygulaması vardır. Ancak bu saatler değişkenlik gösterebilir. Paramediklerin sorumluluğu büyüktür. Hastanın durumunu anında tespit edip doğru müdahale yapabilmesi önemlidir. Burada zamanlama ve doğru ilaç tedavisi ve kriz durumlarındaki müdahale paramedikler tarafından uygulanır. Yaz kış gece gündüz fark etmeden her zaman görev yapabilmektedirler. O nedenle ambulans öncelikli gelir. Yani ambulansa yol vermeli personellerine gerektiğinde yardım edebilmeli gereksiz yere ambulans hattı ve ambulans meşgul edilmemelidir.

Paramedik kıyafetleri özellikleri

            Paramedik kıyafetleri bayan ve paramedik kıyafetleri erkek benzer özelliklere sahip olabilir ve Sağlık Bakanlığı onaylı ve amblemli olmaktadır. Paramedik kıyafetleri satın alırken kıyafetin kalitesi önceliklidir. Paramedik kıyafet 112 yazısı içerir. Sarı renk, siyah renk ve beyaz tonlarda olabilmektedir. Paramedik kiyafetleri uzun kol ve ayrı montları vardır.

Paramedik kıyafetleri fiyatlarına internetten ulaşılabilir. Her bedene göre paramedik kıyafetleri vardır.

Paramedik kılık kıyafet yönetmeliği kıyafetlerin sade aşırılığa kaçmayacak şekilde ve iş ortamında rahatça giyilebilecek bir uygunlukta olmasına dikkat eder. Ayrıca daha önce de belirttiğimiz gibi bu kıyafetlerin de uzun ömürlü ve hasta psikolojisine negatif bir tesir bırakmaması renkleri ile kombine edilmektedir diyebiliriz.

Paramedik kıyafetleri sipariş aşaması online ortamdan ve medikal ortamdan olabilir. Medikal ortamların internet sitelerinden seçilen kıyafetler her boyutta sipariş edilebilmektedir. Ayrıca paramedik kıyafetleri tesettür şeklinde ayrı kategoride de sipariş vermek mümkündür.

            Her memuriyette olduğu gibi paramedik kıyafetleri de iş ortamında düzgün, temiz ve yırtık olmaz. Yönetmeliğin öngördüğü hangi kurallar varsa bu kurallara uyar.