Önlükler

 • Hakim Yaka Orta Boy Uzun Kollu Doktor Önlüğü - Ücretsiz Kargo

  75.00 ₺
  Hakim Yaka Orta Boy Uzun Kollu Doktor Önlüğü uygun fiyatları ve birçok modeli ile 112giyim.com da. Şimdi siparişini ver ürün kapına ücretsiz gelsin. Hemen Al.
 • Hakim Yaka Uzun Boy Uzun Kollu Doktor Önlüğü

  85.00 ₺
  Hakim Yaka Uzun Kollu Doktor Önlüğü Uzun Boy uygun fiyatları ve birçok modeli ile 112giyim.com da. Şimdi siparişini ver ürün kapına ücretsiz gelsin. Hemen Al.
 • Klasik Yaka Ceket Boy Uzun Kollu Önlük

  70.00 ₺
  Klasik Yaka Ceket Boy Uzun Kollu Doktor Önlüğü uygun fiyatları ve birçok modeli ile 112giyim.com da. Şimdi siparişini ver ürün kapına ücretsiz gelsin. Hemen Al.
 • LİQUİD PROOF ÖNLÜK Vizit-Erkek-Klasik Yaka

  78.90 ₺
  Liquid proof önlük Vizit-Erkek-Klasik Yaka şimdi Ücretsiz Kargo seçenekleri ile 112giyim.com da. Bu fırsatlar kaçmaz! Hemen tıkla, satın al.
 • Hakim Yaka Kısa Kol Önlük

  64.90 ₺
  Hakim yaka kısa kollu önlük cepli ve dar kesim modeli sizin vazgeçilmeziniz olacak. Doktor önlük çeşitleri ve fiyatları, KARGO BEDAVA seçenekleri ile 112giyim.com'da
 • Hakim Yaka Vizit Önlük

  69.90 ₺
  Vizit önlük hakim yaka modeliyle satışta.KARGO BEDAVA seçenekleri ile. Öğretmen, doktor, eczacı, laborant, öğrenci önlük çeşitleri ve fiyatları için tıklayınız.
 • Klasik Yaka Kısa Kol Önlük

  64.90 ₺
  Beyaz Önlük Kısa kol ve klasik yaka KARGO BEDAVA seçenekleri ile. Öğretmen, doktor, eczacı, laborant, öğrenci önlük çeşitleri ve fiyatları için tıklayınız.
 • Klasik Yaka Laboratuvar Önlük(Ceket Boy)

  69.90 ₺
  Laboratuvar Önlük Klasik Yaka KARGO BEDAVA seçenekleri ile. Öğretmen, doktor, eczacı, laborant, öğrenci önlük çeşitleri ve fiyatları için tıklayınız.
 • Beyaz Önlük Klasik Yaka Vizit

  69.90 ₺
  Beyaz önlük klasik yaka modeliyle satışta.KARGO BEDAVA seçenekleri ile. Öğretmen, doktor, eczacı, laborant, öğrenci önlük çeşitleri ve fiyatları için tıklayınız.
 • Beyaz Önlük Hakim Yaka(Kısa Kol)

  64.90 ₺
  Beyaz önlük hakim yaka modeliyle tam size göre. Şimdi KARGO BEDAVA seçenekleri ile kadın, erkek önlük çeşitleri ve fiyatları 112giyim.com'da.
 • Hakim Yaka Laboratuvar Önlük(Ceket Boy)

  69.90 ₺
  Laboratuvar Önlüğü Hakim Yaka KARGO BEDAVA seçenekleri ile. Öğretmen, doktor, eczacı, laborant, öğrenci önlük çeşitleri ve fiyatları için tıklayınız.
 • Beyaz Önlük Hakim Yaka Vizit

  78.90 ₺
  Beyaz Önlük Hakim Yaka Vizit modeli, kadın, öğrenci, öğretmen, doktor ve eczacı tüm gruplara hitap eder. Hakim yaka visit önlük çeşitleri ve fiyatları 112giyim.com da.
 • Ekstra Uzun Hakim Yaka Vizit Önlük

  74.90 ₺
  Ekstra Uzun Vizit Hakim Yaka Önlük KARGO BEDAVA seçenekleri ile. Öğretmen, doktor, eczacı, laborant, öğrenci önlük çeşitleri ve fiyatları için tıklayınız.
 • Ekstra Uzun Klasik Yaka Önlük

  74.90 ₺
  Ekstra Uzun Klasik Yaka Önlük KARGO BEDAVA seçenekleri ile. Öğretmen, doktor, eczacı, laborant, öğrenci önlük çeşitleri ve fiyatları için tıklayınız.
 • Klasik Yaka Önlük (Kısa Kol)

  64.90 ₺
  Klasik yaka Önlük Kısa kollu modeli KARGO BEDAVA seçenekleri ile. Öğretmen, doktor, eczacı, laborant, öğrenci önlük çeşitleri ve fiyatları için tıklayınız.
 • Klasik Yaka Laboratuvar Önlük

  69.90 ₺
  Laboratuvar önlük kadın klasik yaka modeli sizin vazgeçilmeziniz olacak. Önlük çeşitleri ve fiyatları, KARGO BEDAVA seçenekleri ile 112giyim.com'da
 • Klasik Yaka Vizit Önlük

  69.90 ₺
  Klasik Yaka vizit önlük KARGO BEDAVA seçenekleri ile. Öğretmen, doktor, eczacı, laborant, öğrenci önlük çeşitleri ve fiyatları için tıklayınız.

ÖNLÜKLER

Önlükler ve Doktorluk

Önlükler özellikle doktorların bir sembolüdür. Tarihte bir şekilde doktorlar tarafından kullanılmaya başlanan önlükler daha sonra bazı sağlık çalışanlarında da kendisini göstermiş olup tüm dünyaya yayılmıştır. Tabi ki bu serüven ilk etapta beyaz önlüklerle başlamıştır. Temizliği düzeni ve disiplini sembolize eden bir simge halini almıştır.

Renk, göze ilk bakışta bir oluşumu çağrıştıran modelistlik için temel kavramlardan bir tanesidir. Tabi ki burada bahsettiğimiz modelistlik bizi sağlık çalışanlarının kıyafetlerinde ortaya çıkardığı modellerle karşımıza çıkacaktır. Temel renk ise beyaz olmuştur. Evet doktorlar ilk beyaz önlük giymeye başladılar ve bu daha sonra başka mesleklere de yansıma yapacaktı. Pekiyi beyaz önlükler nedir?

Beyaz önlükler

Renk insan psikolojisi üzerinde etkilere sahip olan bir özelliktir. Hemen hemen her göze hitap eden unsurlarda renk kavramına rastlamaktayız. Bunlardan en tüm renkleri içinde barındıran beyaz renk temizlik ve titizlik olarak kısaca anlatılabilir. Doktorluk en steril olmayı gerektiren meslek grubudur denilebilir. Özellikle bir cerrah ameliyata girmeden önce dirseklerine kadar kollarını yıkarken eldiven ve bone takar vücudunun açıkta kalan kısımlarının steril olduğundan emin olur.

Önlükler niçin kullanılır?

Önlükler kullanımı çok kolay ve pratik olduğu ve dış formayı koruyabilecek hafif, kullanışlı bir yapıya sahip olması nedeniyle doktorlar, laboratuvar çalışanları, sağlık çalışanları ve diğer bazı meslek grupları tarafından üzerine çabuk çekilebilen bir yapıya sahip olmasından dolayı tercih edilir. Özel kumaşlardan üretilmesi bakımından yaz ve kış aylarında rahatsızlık hissi vermez. Önlükler hakim yaka, vizit, kısa önlük ve klasik yaka önlük gibi gruplara ayrılabilir.

Önlüklerin ayrıca dışarıya karşı özgüveni yansıtan bir görevi de bulunmaktadır. Özellikle doktorluk mesleğinde hataya yer yoktur. Hatanın bedeli direkt olarak insan hayatı üzerinde olumsuz etki bırakacağından dolayı en önemli şey özgüvendir. Bunun yanında bilgi ve operasyonlar gelmektedir. Bunlar birbirine bağlıdırlar. Önlükler ile görev bilinci arasında bir bağlantı vardır diyebiliriz. Nedeni ise üzerimizde taşıdığımız forma kimi zaman üniforma ve önlükler bizi mesleğimizle adeta bütünleştirmektedirler. Gelişigüzel hareket edilemeyeceğini ve işimizde başarılı olmamız gerektiğiniz her aynaya baktığımızda bize hatırlatacaktır...


Tavsiye Kategori:hemşire forması