Hemşire Formaları

HEMŞİRE FORMALARI

Hemşire formaları hemşirelerin gündelik mesai saatleri içerisinde ve nöbet zamanlarında giydikleri üniformalardır. Çalışma ortamının temposu fazla olduğunda yorucu olabilmektedir. Bu durumda rahatlık ön plana çıkar. Hastane de çalışma ortamı da bu grupta yer alır diyebiliriz. Özellikle 24 saat hizmet vermesinden kaynaklı olarak çalışanlar kendilerini ev ortamında hissetmeleri bir kazanç sağlar. Bu durumu oluşturan her türlü katkı veya olumlu özellik çalışma performansını pozitif etkileyecektir.

O rahatlığı sağlayan birincil etmen iş ortamında giyilen kıyafetlerle belirlenir. O zaman kıyafetlerin yapıldığı kumaşların cinsi ve uzun süre bedende taşınabilmesi temeldir. Mevsime bağlı olarak vücuttaki rahatlık baz alınır.

Hemşireler devamlı yakından ilgili oldukları hastalardan dolayı çalışma ortamındaki giydikleri formaların hastanın gözünde pozitif bir imaj bırakması diğer taraftan hemşirelerin kendilerini motive hissetmeleri önemlidir. Hemşire formaları renkleri bu algıyı olumlu etkileyecektir. Hatta hemşire formaları desenli olması hastaların gözünde bir farklılık uyandıracaktır. Hemşire formaları desenli olabilmekle beraber hemşire formaları beyaz ve farklı renklerde de bulunabilmektedirler. Formaların esnek sıkmaz ve terletmez yapılarda olması önemlidir.

Genel bilgiler

Hemşire forması alt ve hemşire forması üst şeklinde satışları mümkündür. Hemşire formaları erkek,  hemşire formaları tesettür, hamile hemşire forması da medikal ürün satış yapan yerlerden ve online olarak temin edilebilir. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde ki ürünlerde aynı platformda satışları mümkündür. 

Hemşire formaları toptan satış kargo ve indirimler üzerinde avantaj sağlayabilir.

Hemşire forma çeşitleri modelleri hemşire forması çıtçıtlı, hemşire forması alpaka kumaş  hemşire forması bordo renklerinden üretilebilmektedir. Farklı hemşire formaları hemşire forması büyük beden hemşire forması beden ölçüleri dikkate alınarak üretilebilmektedir. Hemşire forması dikimi hemşire forması desenli takım, hemşire forması düğmeli gibi özellikleri göz önünde bulundurur.

Desenli hemşire formaları onlarca desenden oluşmaktadırlar. Hemşire formaları fiyatları markaya bağlıdır. Hemşire forması gri, hemşire forması gül kurusu, hemşire forması beyaz, hemşire forması kırmızı, hemşire forması bordo, hemşire forması lacivert, hemşire forması likralı, hemşire forması desenli gibi bir çok kategoride satışları mevcuttur. Günümüzde artık yeni model hemşire formaları da karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında özel tasarım hemşire formaları da bazı personeller tarafından tercih edilmektedirler.

hemşire forması beden hesaplama beden ölçüm tablosu örnek alınarak oluşturulabilir. Hemşire forması hakim yaka,  hemşire forması ispanyol paça gibi modeller vardır. hemşire forma kumaşından bahsedecek olursak, pamuk ve polyester karışımı esnek yapıdadır. 

Hemşire formaları nasıl yıkanır?

Terikoton kumaş % 35 pamuktur ve 40 derece ve altında yıkanmalıdır. İnce bir yapıya sahiptir. Cotomax kumaş terikotona göre daha kalındır ve daha uzun ömürlüdür. Pamuk oranı yüksektir ve 40 derece ve altı yıkanmalıdır.

Dry touch kumaş dokusu pamuğa benzer % 50 pamuk olan pamuğa göre daha dayanıklı ve rahatlık açısından daha rahat olan bir kumaş olup 30 derece ve altında yıkanmalıdır ve çok kaliteli bir kumaştır denilebilir. Uflex likra % 60 pamuk %35 polyester % 5 likra olup 30 derece ve altında yıkanması tavsiye edilir. Alpaka kumaş ise %25 viskon ve % 75 polyesterdir. Her durumda uygun sıcaklıkta temizlenebilir.

https://tekstilbilgi.net/hemsire-formasi-kumas-turleri.html

Hemşire forma renkleri ne anlama gelir

Doktorluk ve hemşirelik mesleği sağlıkla ilgili olduğundan dikkat ön plandadır. Ayrıca hastaların personelleri gözlemlemesi onların motive açsından pozitif imaj oluşturması önemlidir diyebiliriz. Özellikle mavi ve yeşil renk göz yanılmasında en az etkili renklerdir diyebiliriz.

Ayrıca beyaz temiz olmayı ve ışığı emen bir yapısı olmayışı yanılsamaları önleyecektir. Özellikle doktorlar ameliyat sırasında mavi ve yeşil renkli formaları tercih etmeleri bu sebeptendir diyebiliriz.

Hemşire forması yaka modelleri

Kare yaka, bantlı v yaka, erkek yaka, polo yaka, sıfır yaka, v yaka biyeli, beşgen yaka, d yaka,… gibi birden fazla yaka tipleri vardır denilebilir.

Bunlardan başka hemşire nöbet formaları, hemşire forması pantolon, hemşire forması polar, hemşire formaları takım, hemşire forma ve boneleri, hemşire forma ve terlikleri ekstra ürünler tamamlayıcı özelliğe sahiptirler.

Daha öncede belirttiğimiz gibi tekrar dikkat çekilirse hemşire forması seçiminde marka önemli bir yer tutar. Kullanılan malzeme her şeyden önce gelir. Hemşire forması yıkandığı zaman önceki kalitesini vermelidir. Ayrıca kullanılan malzeme sağlığa zarar vermemelidir. Yoğun iş temposuna dayanıklı olmalıdır.