Check up nedir?

Check up nedir?


Hastalık ve sağlık sorunlarının bazıları belirti vermeden ilerleyebiliyor. Check up ise henüz bir sağlık problemin ortaya çıkmadan yapılan testlerle hastalığın erken dönemde saptanmasını ve önlem alınmasını sağlar.Muayene, laboratuvar testleri ve radyolojik görüntülemeler alanında uzman olan doktorlar tarafından yapılır. Yapılan bu işlemler kişinin yaşına, risk faktörlerine, genetik mirasına ve cinsiyetine göre değişir.

temel sağlık kontrolü olan check up, bir şikayet olsun olmasın her yaştan kişiye yapılır. ve böylece olan hastalığı önceden tespit eder erken dönemde tedavisini sağlar ya da oluşacak bir hastalığın önüne geçebilirsin.

Check Up Neden Yapılmalı?


Düzenli olarak yapılması gereken check up  bir sağlık problemi bulunmayan kişilere genel bir sağlık taraması yapılarak erken tanı konulmasını sağlar. 


Herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kişilere yaş, genetik miras, çevresel ve risk faktörleri dikkate alınarak, sağlık taraması olarak yapılan check up, olası hastalıkların önlenmesi veya var olan rahatsızlıkların erken dönemde tanı alması ve tedavi edilmesi amacıyla düzenli aralıklarla yapılmalıdır.


Kimler Check Up Yaptırmalıdır?

Check up yetişkin bir kişinin herhangi bir sağlık problemi olsun olmasın yılda en az 1 kere yapılması gereken bir sağlık taramasıdır. Bu tarama sadece tahlil ve testlerle sınırlı değildir. Yaşına, risk faktörlerine ve cinsiyetine bakılarak o kişiye belirlenen uzman doktorlar tarafından muayene olunur. Doktorun muayene ve görüşmesi sonucunda gerekli gördüğü test ve radyolojik görüntülemeler yapılabilinir. Hastayı bu sonuçları konuda bilgilendirip 

rYorumlar (0)


Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?

Bu yazıya henüz puan verilmemiş. Puan vermek istemezmisiniz ?


Yorum Gönder