Liposuction Nedir, Nasıl Yapılır, Zararları Nelerdir?

Liposuction Nedir, Nasıl Yapılır, Zararları Nelerdir? 

Tıp biliminin gelişmesi ile birçok estetik yöntem de ortaya çıkmıştır. Liposuction temelde bir estetik operasyon olup cerrahi yöntemler ile yapılan bir işlemdir. Bölgesel yağlanmalar yaşayan insanların her çeşit egzersiz ile bu yağlardan kurtulamaması sonucu başvurdukları ve bir uzman tarafından yapılan bu yöntem liposuction nedir sorusuna cevap olacaktır. Liposuction obezite için kullanılan bir yöntem olmayıp sadece belirli bölgelere uygulanabilir. Vücutlarının daha iyi bir şekil alması için çeşitli diyetler ve sporlar yapan birçok kişi her ne kadar çabalasalar da bazı bölgelerde bulunan yağlanmaları bir türlü eritemezler. İşte bu gibi durumlarda uzman hekimin önerisi ile liposuction uygulaması yapmak mümkündür.


Geçmişten günümüze en çok uygulanan bölgesel yağlardan kurtulma yöntemi olan liposuction ameliyatı uzman estetisyenler tarafından gerekli görüldüğü takdirde yapılır. Bu ameliyatı yapmak isteyen kişilerin liposuction hakkında detaylı bilgilere sahip olması önemlidir. Ameliyatın kendisine getireceği faydaları ve zararları karşılaştırdıktan sonra bir karara varılabilir. Kilo verme süreci boyunca bazı bölgelerde bulunan yağlardan kurtulamayan insanların tercih ettiği bu yöntem ile ne hedefledikleri de önemli bir konudur.

Liposuction Nasıl Yapılır?


Liposuction yaptıranlar, yaptıkları başarılı ameliyatlarla doktor tercihlerine dikkat ederek bu işlemin sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlayabilirler. Liposuction teknolojik tıp cihazlarının kullanılması ile gerçekleşen bir operasyondur. Bu operasyonda vücudun belirli bölgelerindeki yağlar çözülerek eritilir. Ardından bir vakum aracılığı ile bu yağlar vücuttan uzaklaştırılır. Bu işlem derinin altına yerleştiren bir emilim cihazı ile yağların vücuttan emilmesi ile gerçekleşir.


Liposuction ameliyatı olan kişilerin unutmaması gereken en önemli şey, operasyonun zayıflamak için uygulanan bir işlem olmadığıdır. Liposuction sadece belirli bölgelerde ki yağların alınmasını sağlar, liposuction sonrası 4 ile 8 hafta arasında operasyonu geçiren kişilerin özel yapılmış korseler kullanmaları gerekir. Bu kişilerde ödem ve morluk görülebilir. Yapılan işlemden bir hafta sonra dikişler açılır. Ameliyat olan kişiler bir veya üç hafta içinde günlük hayatlarına dönebilirler.


Uygulama sonrasında diyet programlarına ve egzersizlere düzenli bir şekilde devam etmek önemlidir. Çünkü operasyon sonrası gerekli dikkat ve özenin gösterilmemesi durumunda vücut yağlanmaya başlar. Ancak liposuction sonrası sağlıklı bir yaşam benimseyen kişiler de yapılan operasyonun verdiği sonuçlar kalıcı olur. 

Kimler Liposuction Yaptıramaz?


Liposuction yaptırmak isteyenlerin öncelikle bazı hastalıklara sahip olmaması gerekir. Bölgesel yağlanmalar dışında kilo sorunu olan kişilerin, Liposuction ameliyatı öncesinde bu kiloları vermeleri önemlidir.  Fazla kilolardan kurtulduktan sonra devam eden bölgesel yağlar için bir uzmana başvurulabilir. Bunun yanında liposuction ciddi bir kronik rahatsızlığı olan, hamile, yeni doğum yapmış kişilere ve çok ileri yaşta olan kişilere deri elastikiyetinin özelliğini kaybetmesi nedeniyle uygulanamaz.

Liposuction Zararları


Liposuction cerrahi bir işlem olması sebebiyle diğer bütün cerrahi işlemler gibi bazı riskler taşımaktadır. Özellikle operasyonda vücuttan gereğinden az ya da fazla yağ alınması çeşitli hasarlara sebep olabilir. Operasyon esnasında uzman doktorun yapacağı işlemler liposuction zararları gibi durumları en aza indirgeyebilir. Liposuction esnasında çekilecek yağ miktarı en fazla dört litredir. Bundan fazlasının alınması hastaya zarar verir. Liposuction operasyonlarında ortaya çıkan birçok komplikasyon cerrahlardan kaynaklanabilir. Bu nedenle hijyenik bir ortamda ve hastanede yapılacak işlem, alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir.


Gerekli önlemler alındığında liposuction ameliyatı sıfır hasar ile gerçekleşebilir. Bu operasyonlarda hastaların bilinçli olması çok önemlidir. Bir günde birden çok bölgede yağ aldırma işlemi yapılmamalıdır. İlk işlemden üç dört hafta sonra ikinci işlem için doktora gidilmelidir. Özellikle deri rahatsızlığı olan kişiler bu tür operasyonları yapmaktan kaçınmalıdır. Liposuction her ne kadar günümüzde en çok uygulanan estetik yöntemlerden biri olsa da oluşabilecek zararları göz önüne alınarak ve gerekli tedbirler alınarak yapılması gereken önemli bir işlemdir.

Yorumlar (0)


Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?

1 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5

Yorum Gönder