TUS'a Kimler Girebilir?TUS Sınavı Nedir? TUS Ne Demek?Hangi Branşlar Girebilir?

TUS'A KİMLER GİREBİLİR?

TUS sınavına genellikle tıp fakültesi mezunu olan doktorlar girerler. Ama uzun yıllar boyunca doktorluk yapmış ve doktorluk eğitimi almaya devam eden öğrencilerin de katılabileceği bir sınavdır.Fakat TUS sınavına katılmış olan tıp öğrencilerinin ,doktorlardan farklı olarak tercih yapma hakkının sadece tıp fakültesinden mezun olmuş ve sınavdan başarılı bir sonuç olan aday TUS sınavını başarıyla tamamlamıştır. 

TUS NEDİR?

TUS; ÖSYM'nin yapmış olduğu ve yılda 2 defa gerçekleşen bir sınavdır. TUS sınavı temel tıp bilimleri testi ve klinik tıp testi olarak ikiye ayrılır. Tıp fakültesiden mezun olmuş adayların tıp alanında temel kavram,yöntem ve uygulama yetilerini ölçen tıp alanında uzmanlık eğitimine kabul edilecek kişilerin seçmeye yarayan  mesleki bilgi sınavdır.

TUS'A TIP HARİÇ HANGİ BÖLÜMLER GİREBİLİR?   

Sıkça sorulan sorulardan biri olan TUS sınavına sadece doktorlarım mı giriyor olması ? Sadece doktorların değil bölümler TUS sınavına girebilir;veteriner,eczacı,kimya,biyoloji ve tıbbi biyolojik bilimler fakültesiden mevzun olan bütün öğrenci ve öğrenci adayları TUS sınavına baş vurabilir.

TUS SINAVI İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

TUS sınavı için gerekli olan belgeleri sıralayacak olursak nüfus kimlik yüzümüz net bir şekilde gösterecek olan bir fotoğraf nüfus kimliğinin yeni olması göz önünde bulundurulur.Ve nüfus kimliğinin resmi bir kuruluştan ve soğuk damga koşuluyla sınava alınmaktadır,aksi taktirde aday sınava alınmayacaktır. Bu ve bunun gibi belgeler TUS sınavı için gerekli belgelerdir. 

Sıkça Sorulan Sorular

TUS'un Açılımı Nedir?

TUS'un açılımı Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı veya Tıpta Uzmanlık Sınavı'dır.

TUS Sınavına Mezun Olmayan Öğrenciler Girebilir Mi?

TUS sınavına girebilmek için kişinin başvuru esnasında mesleğini içra edebilmeye yetkili olması şartı aranmaktadır bu şarta göre TUS sınavına girebilir,muzun olması gerekir.

TUS Kaç Oturumdan Oluşur?

Sınav iki oturumdan oluşmaktadır. İlk olarak Temel Tıp Bilimleri testi uygulanmaktadır ve süresi 2 saat 30 dakikadır. İkinci olarak öğleden sonraki sınavda ise Klinik Tıp Bilimleri testi uygulanmaktadır ve süresi 2 saat 30 dakikadır.

TUS Hangi İllerde Yapılmaktadır?

2012 yılından önce sadece Ankara ilinde uygulanan TUS sınavı 2012 yılında itibaren Ankara,İstanbul,İzmir,Adana,Antalya,Bursa,Diyarbakır,Erzurum,Kayseri,İstanbul,Malatya,Konya,Trabzon,Samsun,Van da uygulanmaktadır.


Tavsiye Yazı:Kaşe Kumaş

TAVSİYE YAZILAR: Krep Kumaş 
Yorumlar (0)


Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?

28 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 4,75

Yorum Gönder