Böbrek Nedir? Ne İşe Yarar? Böbreklerimizin Görevi Nedir?

Böbrek Nedir?

Böbreklerimiz vücudumuzun sigortasıdır. Bu organımızda karşılaşabileceğimiz sağlık problemleri tüm vücudumuzu etkiler. Böbreklerimizde oluşabilecek yetersizlikler önce akut böbrek yetmezliği, ileri safhadaysa kronik böbrek yetmezliği olarak kendini gösterir. Böbrek yetmezliğinin birkaç tedavi yöntemi vardır. Eğer istenilen şartlara uygun aşamada iseniz böbrek yetmezliği tedavisinde Böbrek Nakli ile net bir sonuç elde edebilirisiniz.

Öncelikle kısaca böbreklerimizin işlevini tanımak iyi olacaktır.

Böbreklerimizin Görevi Nedir?

Böbreklerimiz sadece idrar üretmez. Oluşturduğu idrar vücudumuzun en temel fonksiyonlarının gerçekleşmesi için çok önemlidir. Böbrekler;

Vücudumuzda günlük metabolizma çalışması sonucunda oluşan üre ve kreatinin gibi zararlı artık maddelerin idrar yoluyla atılımını sağlar.

Vücudumuzda fazlası oluşabilecek su, sodyum ve potasyum gibi tuzların atılımını sağlayıp, kan basıncını (tansiyonu) dengeler.

Kemik iliğimizde bulunan ve kan hücrelerinin oluşumunun temel taşı olan eritropoetin adlı hormonun yapısını sağlar, kansızlığı önler.

Kullandığımız ilaçların bazılarının idrarla vücuttan atmamızı sağlar.

Vücudumuzun kalsiyum ve fosfor dengesini sağlamak için D vitamininin ayrıştırılmasını sağlar. Kemiklerimizin dirençli olmasında rol oynar.

Bazı hormonlarımızın da kan seviyelerini düzenler.

Böbreklerimiz Düzgün Çalışmazsa Ne Olur?

Böbreklerimizi rutin görevlerini yerine getirmezse vücudumuz sinyal vermeye başlar. Bazı şikayetlerinizi takip etmeniz gerekmektedir. Özellikle hipertansiyon ve diyabet rahatsızlığı olan hastalar daha dikkatli olmalıdır. En belirgin şikayetler günlük idrar miktarınızda azalma, özellikle ayak ve dizlerinizde fazla sıvı birikime bağlı olarak ödem, halsizlik, yorgunluk, iştah kaybı, mide bulantısı, nefes darlığı ve göğüs ağrısı ileri safhalarda ruhsal ve akli dengesizlik ve koma bile olabilir. Bunlarla doktora başvurmanız durumunda yapılan tetkik ve tahlillerle böbrek yetmezliği teşhisi konulabilir.

Böbrek Yetmezliği Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek yetmezliğinin akut ve kronik böbrek yetmezliği olarak iki çeşide ayrıldığından bahsetmiştik. Şimdi bunların ne anlam ifade ettiklerinden bahsedecek olursak;

Akut Böbrek Yetmezliği; aniden gelişen bir böbrek rahatsızlığıdır. Böbrek yetmezliği belirtileri görülen hastanın altta yatan nedeninin tespit edilmesi en önemli nokta olur. Tedavinin seyrini bu durum belirler. Hastanın sıvı ve elektrolit dengesini sağlama ve dengeli beslenme yöntemiyle tedavi amaçlanır. Akut böbrek yetmezliği tedavisinde hastanede yatarak tedavi önerilmektedir. Vücudun sıvı, kan dengesi ile kandaki potasyum ve kalsiyum dengesi sağlanır, ödem giderici, idrar söktürücü ilaç tedavisi uygulanır, bazı durumlarda hastaya geçici diyaliz tedavisi uygulanabilir.

Kronik böbrek yetmezliği; böbrek yetmezliği aşamasında en zor tespit edilen böbrek rahatsızlığıdır. Yıllarca yavaş bir şekilde ilerlediği için çabuk fark edilmez. Genel takipler ile fark edilebilir. Yaşadığınız sağlık problemlerinizi hekiminizle paylaşmalı ve hikayenize bağlı olarak yapılan tetkiklerle hastalığınızın aşamasını öğrenmelisiniz. Kronik böbrek yetmezliği genel olarak 5 evreden oluşur. Son evre son dönem kronik böbrek yetmezliği olup bu aşamada tedavi seçeneği diyaliz tedavisi veya böbrek nakli işlemidir.

Böbreklerinizin sağlığını korumak büyük oranda size bağlıdır. Özellikle bilinçsiz antibiyotik ve ilaç kullanımı, yeterli su içmemek, aşırı tuz tüketimi ve hatalı diyetler böbreklerinizin sağlığını tehdit eder. Böbrek sağlığınız vücut sağlığınız demektir. Bunun için bol su tüketin, aşırı tuz tüketiminden kaçının ve dengeli beslenin. Sağlıklı günlerinizin sayısını artırın.

Tavsiye Kategori: Tesettür Hemşire Forması
Tavsiye Kategori: Hemşire Forması
Tavsiye Kategori: Desenli Üstler

Yorumlar (0)


Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?

1 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5

Yorum Gönder