Diyabet Nedir?Nasıl Önlenir? Nasıl Korunulur? Diyabet Oranı Kaç

Diyabet Nedir?

Dünyada görülme sıklığı oldukça fazla olan diyabet hastalığının iki çeşidi vardır. Biri tip 1 diyabet çocukluk yaşlarında görülmeye başlayan diğeri ise 30’’li yaşlardan sonra sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşamın neden olduğu ve genetik faktörlere bağlı olan tip 2 diyabet.

Şeker hastalığı tanım olarak şu şekilde ifade edilebilir; vücudun kan şekerini uygun kullanamaması veya depolayamaması.  

Vücutta insülin eksik olduğunda veya etkisiz kaldığında diyabet ortaya çıkar, kandaki şeker oranı yükselir ve idrarla atılır. Hastanın kan şekeri diyabet tanısı koymak için yüksek olduğu halde yeterli yükseklikte değilse bu hastalar prediyabetik hasta olarak tanımlanır. Yanı bu hastalarda gizli kan şekeri vardır anlamına gelir. Gizli kan şekeri olan kişilerin çoğunda 10 yıl içerisinde diyabet hastalığı gelişmektedir. 

Diyabet Tanısı Nasıl Konur?

Diyabet tanısı koymak için hastanın 12 saatlik açlık sonrası kan şekerine bakılır. Eğer hastanın açlık kan şekeri değeri 126 mg/dl'nin üzerinde ise rastgele ölçülen kan şekeri 200 mg/dl'nin üzerinde ise ve şeker yükleme testinde hastanın kan şekeri 200 mg/dl'nin üzerinde ise nu hasta diyabet hastasıdır ve bir endokrinonoloğa başvurmalıdır.

Diyabet Nasıl Önlenir?

Hayati organları etkileyen şeker hastalığı birçok hastalığı beraberinde getirmektedir. Etkilenen bu organlar arasında kalp, böbrek, göz ve ayaklar vardır. Bazı hayat tarzı değişiklikleri ve fiziksel aktivite yaparak diyabet önlenebilir.Bu hayat tarzı değişiklikleri arasında şu maddeler sıralanabilir.


Sağlıklı beslenme

Kilo kaybı

Karbonhidrat kullanımı kısıtlanması

Zeytinyağı tüketimi arttırılmalı

Düzenli egzersiz yapılmalı

Stresten uzak durmalı

Alkol tüketimi azaltılmalı

Sigara içilmemeli

Düzenli uyku

Yeşil çay tüketilmeli

Omega 3 desteği alınmalı

Tütsülenmiş ve soslu et, sucuk, salam ve sosis gibi et ürünleri tüketilmemeli 

İçinde nitrat bulunan su ve maden suyu tüketilmemeli

D vitamini eksikliği varsa D vitamini alınmalı

Margarin tüketilmemeli 

Bu gibi risklerden uzak durarak ve beslenmeye dikkat ederek diyabeti önlemek mümkün. 

Diyabet önlenmezse diyabet hastasının yaşam tarzı oldukça bozulur. Hayati önem taşıyan organlarında bozulma olur. Diyabetli hastada tansiyon, böbrek yetmezliği, retinopati (gözlerde kanama veya görme kaybı) ve nöropati (örneğin bacaklarda his kaybı) gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu sebeplerden dolayı hastanın yaşam kalitesi oldukça düşer. Dünyada ölümlerin 7. Sırasında yer alan diyabeti önlemek oldukça önemlidir.

Diyabetten Nasıl Korunulur?

Diyabetten nasıl korunulur? Sorusunu cevaplayacak olursak diyabetten korunmak mümkündür. Dünyada görülme sıklığı oldukça fazla olan diyabet hastalığından ve oluşturduğu komplikasyonlardan korunmak mümkündür. Diyabetin görülme sıklığı genellikle hareketsiz yaşam tarzı ve sağlıksız beslenme gibi sebeplere bağlı olarak artmaktadır. Diyabetin en önemli artış sebeplerinden biri de obezitedir. Bu yüzden diyabetten korunmak için yaşam tarzı değişikliği oldukça önemlidir.

Tip 2 diyabet ve neden olduğu komplikasyonlardan korunmak için bazı önlemler alınması gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.

Kilo kaybı ve kontrolü (kişinin kilosu boy ve kilosuna göre belirlenmelidir)

Sebze ve meyve tüketimi 

Dengeli beslenme

Şeker günlük enerjinin yüzde 10’unu asmamalı

Kuru baklagiller ve tam tahıl ürünleri tüketilmeli

Haftada en az 5 gün 30 dakika tempolu yürüyüş yapılmalı

Günlük tuz miktarı 5 gramdan fazla olmamalı

Sigara kullanımı ve aşırı alkol tüketiminden kaçınılmalı

Günümüzde tip 1 diyabetten korunmak mümkün değilken tip 2 diyabet ve hayati organlar üzerinde geliştirdiği olumsuz etkilerden korunmak mümkündür. 

Türkiye’de Diyabet Oranı

Tüm dünyayı etkisi altına alan diyabet Türkiye’de de oldukça sık görülmektedir. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinmektedir. Diyabet her yıl dünya genelinde artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı verilere göre diyabet oranı 1980’lerde 4,7 iken 2014 yılında bu oran 8,5’tir.

Türkiye’de Diyabet Oranı Kaçtır?

Diyabet prevalansı Türkiye'de oldukça artmış bulunmaktadır. Yapılan çalışmaların sonucunda 2014 yılında açıklanan verilerde Türkiye’de şeker hastalığı oranı 14.7’dir. 2010 yılında açıklanan verilerde ise 13.7’dir. Bu da gösteriyor ki diyabet hızla yayılmaktadır.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki Türkiye'de 12 yılda diyabet görülme sıklığı yüzde 90 artmıştır. Türkiye’de toplamda 7 milyon diyabet hastası olduğu açıklanmıştır. Diyabet sıklığının artışındaki en önemli nedenler arasında hareketsiz yaşam tarzı, kilo artışı ve sağlıksız beslenme olduğu yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Tavsiye Kategori: Tesettür Hemşire Forması
Tavsiye Kategori: Hemşire Forması
Tavsiye Kategori: Desenli Üstler

Yorumlar (0)


Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?

1 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5

Yorum Gönder