Hemşire Kimdir?Nasıl Olunur? Görevleri Nelerdir? Maaşları

Hemşire Kimdir

Günümüzde en çok tercih edilen mesleklerden biri hemşirelik olmaktadır. Doktorlarla birlikte çalışan hemşire görev bakımından oldukça fazla sorumluluğa sahiptir. Bu meslek dalı aile ve toplum sağlığını korumaya ve geliştirmeye odaklanan bireylerden oluşmaktadır. İdeal sağlık düzeyine ve yüksek yaşam kalitesine ulaştırmayı hedefleyen bir meslektir.

Hemşireler, yaşam kalitesini iyileştirmek ve hastanın ihtiyacı olan en doğru tıbbi bakımı verebilmek için çaba gösterirler. Doktorlar, hasta, hastanın ailesi ve diğer ekip üyeleriyle birlikte çalışarak hastalar için bir bakım planı oluştururlar. Hemşireler, tıp pratisyenleri ve diyetisyenler gibi bir sağlık ekipleriyle iş birliği yaparak hastalar için bakım planı hazırlar.

Hemşireler, hastaya bakımda, eğitimde ve uygulama konusunda diğer sağlık alanlarından daha farklıdır. Hemşirelik mesleğinin geniş uygulama alanları vardır. Bu meslek çalışanları tedavi planını uygular, tedavinin gidişatını değerlendirir, hastayı fizik muayeneden geçirir, hastayı takip eder, acil durumlara müdahale eder ve hastanın tıbbi bakımını planlar. 

Hemşirenin Sorumlulukları Nelerdir?

Hastanede oldukça fazla çalışan bir meslek grubu olan hemşirenin sorumlulukları nelerdir sorusuyla çok fazla karşılaşmaktayız. Bu sorumluluklar şu şekilde sıralanabilir:

Hastaların bakım ihtiyaçlarını değerlendirmek ve planlamak,

Hastaları tetkikler için hazırlamak,

Operasyon öncesinde ve sonrasında hastaya bakım sağlamak,

İlaç ve serumları hastaya uygulamak,

Hastaların tıbbi öykülerini rapor etmek ve durumlarındaki değişiklikleri izlemek,

Hastalardan kan örneği alarak kayda geçirmek,

Hastanın; kan basıncı, şeker, ateş ölçümlerini alarak raporlamak,

Kaza, yanık, kalp krizi ve felç gibi acil müdahale gerektiren durumlarda anında bakım sağlamak,

Hasta bakımının, fiziksel aktivite ve uygun beslenmeyi içeren her yönüne dikkat etmek,

Hastaya, arkadaşlarına ve ailesine psikolojik olarak destek vermek,

Yönetmeliklere uyarak güvenli ve temiz çalışma ortamını hazırlamak,

Meslekte profesyonel kişilerle birlikte çalışmak

Hemşire Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Hemşire nasıl olunur? Ülkemizde bu mesleğe sahip olmak için yapılması gerekenler sınırlıdır. Hemşire olmak için hangi eğitimi almak gerekir sorusu öğrenciler tarafından oldukça merak edilen sorulardan biridir. Üniversitelerin Sağlık ve Hemşirelik Hizmetleri bölümünden lisans derecesi ile mezun olmak hemşire olmak için yeterlidir. Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı Sağlık Meslek Lisesi mezunları ise verilen kararlar sonucunda yardımcı hemşire unvanına sahip olurlar. Kamu kuruluşlarında çalışmak isteyen hemşire adaylarının Kamu Personel Sınavı’nı başarıyla geçmesi hemşire olarak çalışmak için yeterlidir.


Hemşirede Aranan Nitelikler Nelerdir?

Hemşirede aranan nitelikler arasında hasta bakımını üstlenmesi ve aile üyeleri ile hastane personeli arasındaki iletişimi sağlaması sayılabilir. Bu önemli rollere sahip olan hemşire; sağlıklı iletişim kurabilmeli, hastalarla, ailesiyle empati kurabilmeli ve hasta ihtiyaçlarına yönelik dikkatli bir yaklaşım sergilemesi gereklidir. Hemşirelerin sahip olması beklenen diğer nitelikleri ise şunlardır:

Pratik şekilde sorun çözme ve çoklu görev yeteneğine sahip olmak,

Hastaların ağrı ve acılarına karşı empati duymak,

Etkili bir şekilde iletişim kurabilmek,

Profesyonel davranışları yönlendirecek özel değerlere sahip olmak,

Detayları dikkatli incelemek

Hasta ve ailesini bir bütün olarak ele almak

Hemşirelik Uzmanlık ve Çalışma Alanları

Mezun olan hemşireler bazı durumlarda alan seçebilirler. Bu bölümler ise yoğun bakım hemşireliği, acil bakım hemşireliği, onkoloji hemşireliği, ameliyathane-cerrahi hemşireliği, stoma ve yara bakım hemşireliği, pediatri hemşireliği ve daha çok farklı alanlardan oluşmaktadır.

Hemşirelik Uzmanlık ve Çalışma Alanları

Günümüzde çok fazla tercih edilen bir meslek olan hemşirelik maaş bakımından oldukça avantajlıdır. Ülkemizin standartlarını karşılayan ve önemli bir meslek olan hemşirelik standart maaşların oldukça üstendedir. Hem hastanede ortamında bulunmak hem de hastalara yardımcı olmak için seçilebilecek en kutsal meslekler arasında yer almaktadır.

Tavsiye Kategori: Tesettür Hemşire Forması
Tavsiye Kategori: Hemşire Forması
Tavsiye Kategori: Desenli Üstler

Yorumlar (0)


Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?

1 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5

Yorum Gönder