Sigara ve Alkolün Etkileri, Sigara Kullanmanın Zararları, Alkol Kullanmanın Zararları

Sigara ve Alkolün Etkileri

Sigara ve alkol bağımlılığı zamanla birlikte artış göstermektedir. Başta sigara olmak üzere içki ve uyuşturucu maddeler vücudumuzdaki tüm organlara zarar verir. İlk önceleri çok az kullanım ile başlayan bu zararlı maddeler zamanla bağımlılığa neden olur ve birçok hastalığa da beraberinde getirir.

Sigara birçok kanser çeşidinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Alkol tüketimi de karaciğer hücrelerinde yağlanmaya sebep olmakta ve başka hastalıkları da beraberinde getirmektedir. 

Sigara Kullanmanın Zararları

Sigara kullanmanın zararları oldukça fazla olmakla birlikte zamanla daha da artmaktadır. Hem kullanan kişiye hem de çevrelerdeki insanlara zarar vermektedir.

Sigara kullanımı ağız kokusu yapar, diş ve diş eti hastalıklarına yol açar. Bir süre sonra dudak, yanak ve gırtlak kanserine neden olur. Hatta sigarayı yakmadan ağzında taşıyan ve tütün çiğneyen kişilerde de ağız içi kanseri oluşabilir. 

Uzun süre kullanımla birlikte tat alma duyusu azalır ve dil hücrelerinde ölümler görülür. Daha sonraki evrelerde öğrenme bozuklukları, hafıza zayıflığı ve erken bunama görülür.

Sigara cildin yapısını bozarak leke ve kırışıklıklara sebep olur. Burunda koku alma duyusu azalır. 

Ayrıca mesane kanserinin önemli nedenlerindendir. Akciğerlerde çeşitli hasarlara, astım ve kronik bronşit gibi hastalıklara neden olur. Bronşlarda ve akciğerlerde birçok çeşit kanserin oluşmasına neden olur. Gebelikte tüketilen sigara düşüklere ve bebeğin gelişmesinde geriliğe sebep olur.

Erken menopoz ve rahim kanserinin sebebidir. Kemik erimesine yol açar.

Sigara kullanımı burger hastalığına da sebep olur. Bu hastalık, el ve ayaklardan başlayarak damarların tıkanmasına yol açar ve uzuvların kesilmesine kadar ilerleyebilir. 

Sigara kullanımı hem kullanan kişiye hem de çevresine oldukça fazla zarar vermektedir. Yetişkinlerin kullanımıyla birlikte çocukların da sigaraya başlama oranın artış gösterdiği görülmektedir.

Alkol Kullanmanın Zararları

Alkolün aşırı kullanımı geçici hafıza kayıplarına yol açar ve beyin sinir hücrelerinin zarlarını zehirleyerek ve uyuşturarak kullanılmaz hale getirir.

Alkol göze giden görme sinirlerini de etkiler. Sulanma ve görme bozukluklarına yol açar. Sonuç olarak da ameliyat kaçınılmaz olur ve hatta körlük oluşur.

Kalp kasına zarar vererek kalp hastalıklarına yol açar. Kalp atışlarında düzensizlik oluşur ve yetmezliğe neden olabilir.

Hamileyken alkol tüketmek anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiler.

Alkol tüketimi sonradan utanılacak ve pişman olunacak davranışlara neden olabilir. Çevredeki herkese zarar verebilir bu yüzden tüketirken tekrar düşünülmesi gereken bir maddedir.

Sigara ve Alkolü Bırakma Yolları

Sigara ve alkol zamanla fiziksel sağlıkla birlikte ruhsal sağlığı da olumsuz yönde etkiler. Kısa süre içinde maddi kayıplara da sebep olur. Yaş kaç olursa olsun ya da uzun yıllardır kullanılmış olsun bırakmak için hiçbir zaman geç değildir. Sigara ve alkolü bırakmak tek başınıza zor olabilir ancak uzman yardım ile daha kolaydır. Çeşitli kuruluşlardan yardım alarak bırakılabilir. Ülkemizde sigara ve alkolü bırakmak için birçok kuruluş mücadelenize yardımcı olmaktadır. Sizler de yardım alabilirsiniz.

Tavsiye Kategori: Tesettür Hemşire Forması
Tavsiye Kategori: Hemşire Forması
Tavsiye Kategori: Desenli Üstler

Yorumlar (0)


Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?

1 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5

Yorum Gönder